Pro kvalitní život a dobrou kondici Vašeho psa je mimo jiné důležitá  správná výživa. Neexistuje  ale univerzální vzorec, podle kterého bychom přesně vypočítali potřebnou dávku a nejlepší složení krmiva. Každý pejsek je jedinečný a my sami musíme rozpoznat, co potřebuje.

Není pes jako pes

Nejen že existuje spousta plemen, od čivavy až po vlkodava, ale i psi v rámci jednoho plemene jsou unikátní, a proto musíme krmivo vždy vybírat s ohledem na potřeby konkrétního pejska.

Výživa v jednotlivých stádiích života je rozdílná. Štěně po odstavu potřebuje spoustu energie a kvalitního proteinu pro růst. U dospělého psa je nutno se řídit podle jeho pracovního zatížení. Jiné nároky bude mít aktivní sportující pes a jiné nároky bude mít pes „povaleč“. U fen navíc musíme počítat se zvýšeným nárokem na energii v 2. polovině březosti a při kojení. U geriatrických psů naopak potřeba energie klesá. Také kastráti nevyžadují tolik energie jako nekastrovaní vrstevníci. Nesmíme opomenout ani podmínky prostředí, ve kterých pes žije. Když přijde zima a mráz, zvýší se nároky na energii u venkovních psů, kteří ji vynaloží na udržení tělesné teploty.

VYVÁŽENÁ STRAVA?

Strava každého, ať už je to člověk nebo pes, má být vyvážená. Co to ale znamená?

Živiny obsažené v potravě dělíme do pěti základních skupin: sacharidy, proteiny, tuky, vitaminy a minerální látky. Pes patří mezi masožravce, ikdyž v podstatě bychom dnes mohli říct, že už je spíš všežravcem. Největší část jeho jídelníčku tvoří  potrava živočišného původu, která se skládá především z proteinů a tuků, sacharidů obsahuje minimum.

TUKY jsou zdrojem energie, esenciálních mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích (vit. A, D, E, K). PROTEINY jsou  také zdrojem energie, ale především je tělo využije jako stavební materiál.

Poměr proteinů a tuků v potravě by měl být zhruba 2 : 1 – 1,5, u pracujících psů až 1 : 1.

SACHARIDY v krmivu nejsou nezbytné, výjimkou jsou březí  a laktující feny, kde je jejich potřeba vyšší. Většina komerčních krmiv však obsahuje podstatné množství sacharidů, jejichž zdrojem jsou především cereálie. Na jejich množství bychom tedy měli dát zvlášť pozor, neměly by převyšovat zastoupení proteinů ani tuků. Pro správné trávení je ale potřebná vláknina.

Krmivo by mělo obsahovat 1,4 – 5% vlákniny v sušině, větší množství snižuje stravitelnost živin a tím výživnou hodnotu krmiva.

Důležitou roli v těle hrají VITAMINY a v potravě jsou nenahraditelné. Jejich snížené množství nebo až nedostatek může způsobit vážné problémy. Pozor ale také na předávkování, zvláště u vitaminu D, kdy dojde k ukládání vápníku do stěn cév, ledvin, srdečních chlopní apod., a může dojít až k úhynu!!!!

Neméně důležitou součástí krmiva jsou MINERÁLNÍ LÁTKY. Jejich množství musí být vyvážené, různé kategorie psů mají různé nároky. Zvýšenou potřebu mají štěňata, březí a kojící feny, staří jedinci.

Pozornost věnujeme také poměru vápníku ku fosforu, který by měl být 1,2 – 1,4 : 1

ZPŮSOB KRMENÍ

Průmyslová krmiva       

Všude narazíme na spoustu komerčně vyráběných komplexních krmiv ve formě granulí a konzerv, doplňková krmiva, pamlsky apod. Pokud se rozhodneme pro tuto možnost, je dobré naučit se orientovat v etiketách výrobků. Ve složení jsou uvedené jednotlivé komponenty krmiva, a to od nejvíce zasoupené složky, po nejméně zastoupenou. První dvě až tři položky ve složení by měly být živočišného původu (pokud se zrovna nejedná o speciální dietu). Dále nás zajímají analytické složky, kde se dozvíme procentuální zastoupení jednotlivých skupin (hrubý protein, tuk, hrubá vláknina, popel atd.) Pokud zde nejsou uvedeny sacharidy, jednoduše si je dopočítáme do 100%. Zajímá nás také čerstvost masa, nebo je-li sušené, a jejich procentuální zastoupení (pozor, čerstvé maso obsahuje až 70% vody).  Další položkou na etiketě by měly být i použité konzervanty, ty mohou být chemické nebo přírodní.
Samozřejmě, pokud to jde, preferujeme krmivo bez chemických konzervantů.

Na trhu existuje celá řada různých výrobců psích granulí nebo konzerv. Ne vždy je dobré řídit se podle ceny a kupovat to nejlevnější co najdeme. Takovéto levné granule, často ve velkých obchodních řetězcích, obsahují až 70 % sacharidů a nejsou tedy vhodné. To ale neznamená, že nejlepší jsou ty nejdražší. Vždy se snažme řídit etiketou a vyzkoušet i více značek a zjistit, co našemu psovi vyhovuje nejvíc.

Domácí dieta   

Domácí příprava jídla je nejlepší volbou, pokud známe alespoň základy výživy psa. Je sice náročnější na přípravu, znalosti i prostory, kde ukládáme jednotlivé suroviny, ale výhodou je větší chutnost krmiva, znalost kvality použitých surovin a nepoužití konzervantů. Hlavní složku opět tvoří živočišné produkty, které doplňujeme zeleninou, obilovinami, případně i ovocem. Na českém trhu existují 100% kvalitní masové konzervy, které vydrží i pár let, dobře se skladují a velmi ulehčují přípravu domácí stravy. Známým výrobcem v ČR je firma Sokol Falco s.r.o.

Pokud je pes zvyklý a nedělá mu to problémy se zažíváním, můžeme granule a domácí stravu kombinovat. Co se ale týče zbytků z naší kuchyně, musíme být opatrní. Rozhodně nedáváme solená jídla, zvláště uzeniny, dále pak kosti např. z pečeného kuřete, které jsou křehké a odlomky by se mohly zapíchnout do stěny zažívacího traktu psa. Jídlo, které pejskovi připravujeme doma nedosolujeme!

Existují také potraviny, které pes nesmí pozřít, neboť jsou pro něj toxické. Patří mezi ně především hrozno čerstvé i sušené (hrozinky), česnek, cibule, čokoláda, avokádo.

Syrová strava (BARF)

Vzorem pro tuto metodu krmení je strava volně žijících šelem. Jsou zde výhody jako čerstvost, neporušené vitaminy a další složky, ale zároveň to přináší řadu vážných nevýhod, mezi něž patří možná kontaminace bakteriemi, parazity, nižší stravitelnost, vysoký příjem vápníku z kostí a v neposlední řadě také cizí tělesa v trávicím traktu v podobě nestrávených kusů kostí, které psa ohrožují na životě.

Zdroj: www.falcokrmiva.com
Zdroj: www.countrykitcheninthecity.com
Zdroj: http://kubavelkysvycar.mypage.cz/panelright/barf/co-je-to-barf

ZÁSADY KRMENÍ

Psa krmíme pravidelně ve stejný čas. Doporučuje se denní dávku rozdělit do dvou, zvláště u menších psů, a ke krmivu vždy podat čerstvou vodu pokojové teploty. Po nakrmení si se psem nehrajeme, ale necháme ho v klidu. Pokud přibližně do dvaceti minut všechno krmivo nesní, misku odebereme. Dbáme na to aby misky byly čisté a čerstvá voda byla vždy k dispozici.

SPECIÁLNÍ DIETY

Dnešní výrobci krmiv již nabízejí množství speciálních diet pro nemocné psy. Tyto diety mají jednotlivé složky vyváženy tak, aby co nejvíce vyhovovaly potřebám nemocných psů a tím pomohly v léčbě a celkovém prospívání nemocného. Například krmivo pro psa, který má nemocné ledviny, obsahuje snížené množství proteinu. K známým značkám patří Hill´s Prescription DietTM, Royal Canin, Eucanuba VD, Purina VD, Specific, Trovet nebo Vet Life.

Doporučujeme zhlédnutí tohoto videa ZDE 

Použitá literatura: Nemoci psů a koček, Svoboda a kol., 2008.

AUTOR: KATEŘINA BRANNÁ

Sdílej příspěvek

Share on facebook
Imunita

Atopická dermatitida u psa (Atopie)

Co to je atopie? Atopická dermatitida u psů je definována jako geneticky podmíněné, zánětlivé a svědivé alergické onemocnění kůže s charakteristickým klinickým obrazem. Atopie je

Štěně a mladý pes

Zubní kámen, zubní plak a onemocnění dásní a zubů

Onemocnění častější než si myslíte Onemocněním dásní, zubů a přilehlých struktur trpí velká část psí populace. Statistické údaje různých autorů se mírně rozcházejí, dá se