Nežádoucí obyvatelé psích kožichů – část 1. Blechy

Snad každý chovatel psa se mnohokrát setkal s problémem zevních cizopasníků zvaných ektoparazité osidlujících kůži či srst jeho čtyřnohého přítele. Pro mnoho majitelů, především s vícero psů, se jedná o neustálý boj sváděný v srsti psa, v celé domácnosti a v peněžence. Tímto krátkým článkem bych Vám ráda pomohla k vítězství.

K nejčastějším ektoparazitům, se kterými se setkávám během praxe, bych řadila: blechy, klíšťata, vši a všenky, svrab. Jejich diagnostikou a následným výběrem optimální léčby se v ordinaci zabýváme denně.

Blechy

Základní popis:

 • Dominantní druh Ctenocephalides felis – blecha kočičí napadá kočky i psy a v době hladu nepohrdne ani člověkem. Do domácnosti ji tedy může přinést jak kočka či pes, tak i majitel na svém oděvu.
 • Výskyt blech je celoroční s hlavní sezónou koncem léta a na podzim.
 • Dospělé blechy se živí krví a v době krmení je můžeme nalézat v srsti stejně jako jejich trus vzhledu zrnek máku. Ostatní vývojová stádia- vajíčka,larvy živící se trusem dospělců a kukly se nachází v prostředí, tedy na místech častého výskytu a odpočinku psa (pelíšek, bouda, oblíbený koberec, …). Zde najdeme i většinu dospělců. Proto nezbytnou součástí boje proti blechám je očista prostředí. Po nasátí krve naklade dospělá blecha velké množství vajíček, která v prostředí dlouhodobě přežívají. Za 15 a více dnů se vylíhne nová generace blech a v tom se i skrývá důležitost zopakovat podání protiblešího přípravku, abychom usmrtili i novou generaci, která se od poslední aplikace antiparazitika vylíhla z kukel v prostředí.
 • Blechy jsou nejdůležitějším mezihostitelem pro tasemnici psí Dipylidium caninum parazitující ve střevě psa. Jedná se o nejrozšířenější tasemnici u nás a k přenosu dochází pozřením blechy (u člověka vzácně, ale u psa při vykusování srsti velmi lehce). Proto je důležité psa odčervit. S volbou správného odčervovacího prostředku Vám poradí veterinář. U něho můžete rovněž zakoupit přípravek,který bude působit jak proti blechám tak i proti tasemnicím.

Jak poznáme napadení blechami?

 • Typickými projevy jsou časté škrábání, lízání až vykusování, otírání se o různé předměty a to především na místech kořene ocasu, beder a zádě, slabin i břicha.
 • V případě propuknutí alergie na bleší kousnutí dochází k zintenzivnění svědění a tedy i škrábání s rozvojem holých oblastí bez chlupů, kde nalézáme načervenalé strupy
 • V srsti nemusíme vždy zachytit dospělou blechu, avšak přítomnost blešího trusu je stejným důkazem jejich přítomnosti. Bleší trus se dá snadno poznat na základě jednoduché zkoušky: vyčešeme hustým kartáčem ze srsti na vlhký papírový kapesníček a jelikož trus blech obsahuje množství krve, dojde k jejich rozpití a zabarvení kapesníku.

Jak dále postupovat?

Možnostmi jsou:

 • Návštěva veterináře s pejskem nebo bez. Zde jako výhodu vidím možnost se poradit s odborníkem, konzultovat Vaše nálezy a v případě potřeby zakoupit doporučený přípravek i s radou k aplikaci.
 • Nákup přípravku v chovatelských potřebách či na internetu. Výhodou je určitě nižší cena a jednoduchá dostupnost.
 • Při podezření na alergii na bleší kousnutí rozhodně doporučuji návštěvu u veterináře, nemusí se totiž jednat o blechy, ale jiné parazitární onemocnění, na které volně prodejné přípravky nepůsobí.

Jaký přípravek?

 • Na trhu se nachází nesčetné množství antiparazitárních přípravků různých jmen a firem, stejně jako různé aplikační formy: šampón, spot-on, sprej, obojek, tablety. Není tedy lehkým úkolem zvolit ten pravý.
 • Velkou nevýhodou, kterou vidím v internetovém nákupu a nákupu v chovatelských potřebách, je úzký výběr účinných látek, tedy látek s léčivým účinkem obsažených v antiparazitárních přípravcích. Volně prodejné přípravky různých názvů často obsahují stejnou léčivou látku a jejich nižší cena a dostupnost se tak obrací proti nim. Jsou intenzivně používány dlouhé roky a odpovědí parazitů je tvorba rezistence. Dalším problémem, na který jsem mimochodem narazila během tvorby tohoto článku při návštěvách internetových obchodů, je nedostatek informací o produktu. Zdůrazňuji to, protože přípravky obsahující pyretroidy jsou zcela nevhodné pro kočky, u kterých přináší riziko otrav a nedoporučují se používat ani u psů ve společné domácnosti s kočkami. Tato informace u mnoha přípravků chyběla.

Jaká aplikační forma?

 • šampón: v případě silného zablešení nedostačující, pro prevenci u psů tolerujících koupaní vhodný
 • sprej: potřeba věnovat pozornost, zda obsahuje účinnou látku nebo má pouze repelentní účinek
 • spot-on: v případě zablešení i jako prevence-především pro psi v kontaktu s dalšími zvířaty
 • obojek: vhodná forma pro dlouhodobou ochranu (hlavně při včasném nasazení před začátkem sezóny), v případě probíhajícího zablešení je lepší přeléčit pomocí tabletky nebo spot-on a pak nasadit obojek
 • tableta: vhodné pro psi, kteří se často koupají a plavou, mají citlivou pokožku či kožní problémy, rovněž pro domácnost s malými dětmi a dalšími zvířaty

! u všech přípravků je třeba se řídit pokyny v příbalovém letáku!

 • Ať už zvolíte jakýkoli přípravek s jakoukoli aplikační formou, základem úspěchu, jak vyzrát nad blechami, je důkladná očista prostředí. Blechy mají rády vlhko a teplo, ale spokojí se i s průměrnými podzimními teplotami. Proto se doporučuje suchá forma úklidu – vysátí, dá se použít i parní vysavač. Co půjde vyhodit, zbytek vyprat na vyšší teploty a v létě ideálně nechat venku na slunci, v zimě zase nechat přemrznout přes noc. Dají se použít i insekticidní spreje na prostředí (pozor na toxicitu pro kočky).

Autor: Aneta Bložoňová

Sdílej příspěvek

Share on facebook
Imunita

Atopická dermatitida u psa (Atopie)

Co to je atopie? Atopická dermatitida u psů je definována jako geneticky podmíněné, zánětlivé a svědivé alergické onemocnění kůže s charakteristickým klinickým obrazem. Atopie je

Štěně a mladý pes

Zubní kámen, zubní plak a onemocnění dásní a zubů

Onemocnění častější než si myslíte Onemocněním dásní, zubů a přilehlých struktur trpí velká část psí populace. Statistické údaje různých autorů se mírně rozcházejí, dá se